Till startsidan för  kommun
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

DÖLJ MENY

Socialnämnd

Socialnämnden har till uppgift
-att fullgöra kommunens uppgifter inom socialtjänsten och som i lag sägs om socialnämnd
-att fullgöra kommunens uppgifter enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade
-att leda och ansvara för den kommunala hälso- och sjukvården inklusive hemsjukvården

Ledamöter och ersättare i socialnämnden

Ordinarie ledamöter

 

E-post

 

 

 

Jan Hallström, ordförande

(L)

jan.hallstrom@mariestad.se

Janne Jansson, vice ordförande

(S)

janne.jansson@mariestad.se

Björn Fagerlund

(M)

bjorn.fagerlund@mariestad.se

Anita Ahl

(M)

anita.ahl@mariestad.se

Vakant

(M)


May-Brith Jansson

(C)

may-brith.jansson@mariestad.se

Emil Gullbrantz

(C)

emil.gullbrantz@mariestad.se

Margareta Alexandersson

(KD)

margareta.alexandersson@mariestad.se

Marianne Johansson

(S)

marianne.johansson@mariestad.se

Leif Johansson

(S)

leif.johansson@mariestad.se

Eivor Hallén

(S)

eivor.hallen@mariestad.se

Fred Bruns

(S)

fred-joakim.bruns@mariestad.se

Sara Wallmon

(V)

sara.wallmon@mariestad.se

 

 

 

Ersättare

 

 

 

 

 

Lars Arestrand

(M)

lars.arestrand@mariestad.se

Johan Nordström

(M)

johan.nordstrom@mariestad.se

Jonas Ivarsson

(M)

jonas.ivarsson@mariestad.se

Lars Idunger

(L)

lars.idunger@mariestad.se

Inger Dernroth

(C)

inger.dernroth@mariestad.se

Gunilla Strindevall

(C)

gunilla.strindevall@mariestad.se

Lars Alfredsson

(KD)

lars.alfredsson@gullspang.se

Lillemor Ågren

(S)

lillemor.agren@mariestad.se

Inger farken

(MP)

inger.farken@mariestad.se

Lars-Göran kvist

(S)

lars-goran.kvist@mariestad.se

Gun-Britt Alenljung

(S)

gun-britt.alenljung@mariestad.se

Tommy Appelgren

(MP)

tommy.appelgren@mariestad.se

Erik Nilsson

(V)

erik.nilsson@mariestad.se

 

 

 

Socialnämndens arbetsutskott

 

 

 

 

 

Jan Hallström, ordförande

(L)

jan.hallstrom@mariestad.se

Janne Jansson, vice ordförande

(S)

janne.jansson@mariestad.se

May-Brith Jansson

(C)

may-brith.jansson@mariestad.se

Björn Fagerlund

(M)

bjorn.fagerlund@mariestad.se

Leif Johansson

(S)

leif.johansson@mariestad.se

 

 

 

Ersättare socialnämndens arbetsutskott

 

 

 

 

 

Emil Gullbrantz

(C)

emil.gullbrantz@mariestad.se

Vakant

(M)


Margareta Alexandersson

(KD)

margareta.alexandersson@mariestad.se

Eivor Hallén

(S)

eivor.hallen@mariestad.se

Marianne Johansson

(S)

marianne.johansson@mariestad.se

 

 

 

 

Sidan senast uppdaterad: 2017-04-25

Relaterad information

Kontakt

Helena Andersson
Nämndsekreterare
Telefon:0501-75 63 03

E-post: Helena Andersson

Kontakta oss

Telefon

0501-75 50 00

Adress

Mariestads kommun

Kyrkogatan 2
542 86 Mariestad

Samarbetskommunerna
Gullspång kommuns
Töreboda kommun