Till startsidan för  kommun
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

DÖLJ MENY

Socialnämnd

Socialnämnden har till uppgift
-att fullgöra kommunens uppgifter inom socialtjänsten och som i lag sägs om socialnämnd
-att fullgöra kommunens uppgifter enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade
-att leda och ansvara för den kommunala hälso- och sjukvården inklusive hemsjukvården

Ledamöter och ersättare i socialnämnden samt arbetsutskott

Nedan listas samtliga i nämnden samt utskottet med e-postadress.

Ordinarie ledamöter

Parti

E-postadress

Jan Hallström, ordförande

L

jan.hallstrom@mariestad.se

Janne Jansson, vice ordförande

S

janne.jansson@mariestad.se

Björn Fagerlund

M

bjorn.fagerlund@mariestad.se

Anita Ahl

M

anita.ahl@mariestad.se

Urban Claesson

M

urban.claesson@mariestad.se

May-Brith Jansson

C

may-brith.jansson@mariestad.se

Emil Gullbrantz

C

emil.gullbrantz@mariestad.se

Margareta Alexandersson

KD

margareta.alexandersson@mariestad.se

Marianne Johansson

S

marianne.johansson@mariestad.se

Leif Johansson

S

leif.johansson@mariestad.se

Eivor Hallén

S

eivor.hallen@mariestad.se

Fred Bruns

S

fred-joakim.bruns@mariestad.se

Sara Wallmon

V

sara.wallmon@mariestad.se

Socialnämndens arbetsutskott

Parti

E-postadress

Jan Hallström, ordförande

L

jan.hallstrom@mariestad.se

Janne Jansson, vice ordförande

S

janne.jansson@mariestad.se

May-Brith Jansson

C

may-brith.jansson@mariestad.se

Björn Fagerlund

M

bjorn.fagerlund@mariestad.se

Leif Johansson

S

leif.johansson@mariestad.se

Ersättare socialnämndens arbetsutskott

Parti

E-postadress

Emil Gullbrantz

C

emil.gullbrantz@mariestad.se

Urban Claesson

M

urban.claesson@mariestad.se

Margareta Alexandersson

KD

margareta.alexandersson@mariestad.se

Eivor Hallén

S

eivor.hallen@mariestad.se

Marianne Johansson

S

marianne.johansson@mariestad.se

Sidan senast uppdaterad: 2017-11-24

Relaterad information

Kontakt

Helena Andersson
Nämndsekreterare
Telefon:0501-75 63 03

E-post: Helena Andersson

Kontakta oss

Telefon

0501-75 50 00

Adress

Mariestads kommun

Kyrkogatan 2
542 86 Mariestad

Samarbetskommunerna
Gullspång kommuns
Töreboda kommun