Mariestads kommun Till startsidan Mariestads kommun
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen är kommunens ledande politiska förvaltningsorgan och har därmed det övergripande ansvaret för den strategiska utvecklingen, personalpolitiken och den ekonomiska förvaltningen.  I kommunstyrelsens uppdrag ingår att leda, styra och utveckla hela den kommunala verksamheten.

Alla ärenden som ska beslutas av kommunfullmäktige, även de som kommer från de övriga nämnderna, bereds först av kommunstyrelsen. Ofta remitterar kommunstyrelsen förslag och frågor till nämnder eller förvaltningen för utredning, för att därefter själv besluta eller gå vidare till kommunfullmäktige för beslut.

Kommunstyrelsen har 13 ordinarie ledamöter och 13 ersättare. Kommunstyrelsens ordförande är kommunalrådet Johan Abrahamsson (M), dess 1:e vice ordförande Anders Karlsson (C) och dess 2:e vice ordförande är oppositionsrådet Ida Ekeroth (S). Kommunstyrelsen sammanträder en gång i månaden och mötet är öppet för allmänheten.

Kommunstyrelsen har en förvaltning; kommunledningskontoret med anställda tjänstemän. Kontoret ansvarar för styrning, uppföljning och utveckling av kommunens verksamhet, samt för att de politiska besluten genomförs.

Nämndens ordföranden

Kommunstyrelsens ordförande
Johan Abrahamsson

Johan Abrahamsson

Förste vice ordförande
Anders Karlsson

Anders Karlsson

Andre vice ordförande
Ida Ekeroth

Ida Ekeroth

Ledamöter och ersättare i kommunstyrelsen

Nedan listas samtliga i kommunstyrelsen med e-postadress.

Ordinarie ledamöter

Namn

Parti

E-postadress

Johan Abrahamsson, ordförande (kommunalråd)

M

johan.abrahamsson@mariestad.se

Anders Karlsson, förste vice
ordförande

C

anders.karlsson@mariestad.se

Henrik Karlsson

M

henrik.karlsson@mariestad.se

Anette Karlsson

M

anette.c.karlsson@mariestad.se

Erik Ekblom

M

erik.ekblom@mariestad.se

Sven-Inge Eriksson

KD

sven-inge.eriksson@mariestad.se

Göran Hellström

L

goran.hellstrom@mariestad.se

Ida Ekeroth, andra vice ordförande
(oppositionsråd)

S

ida.ekeroth@mariestad.se

Janne Jansson

S

janne.jansson@mariestad.se

Linnéa Wall

S

linnea.wall@mariestad.se

Leif Udéhn

S

leif.udehn@mariestad.se

Marie Engström Rosengren

V

marie.engstrom@mariestad.se

Carl-Gunnar Sand

SD

carl-gunnar.sand@mariestad.se

Ersättare

Namn

Parti

E-postadress

Yvonne Gogolin

M

yvonne.gogolin@mariestad.se

Anders Bredelius

M

anders.bredelius@mariestad.se

Richard Thorell

M

richard.thorell@mariestad.se

Göte Andersson

M

gote.andersson@mariestad.se

Morgan Forsberg

KD

morgan.forsberg@mariestad.se

Agneta Larsson

C

agneta.larsson@mariestad.se

Jan Hallström

L

jan.hallstrom@mariestad.se

Sebastian Clausson

S

sebastian.clausson@mariestad.se

Anita Olausson

S

anita.olausson@mariestad.se

Björn Nilsson

S

bjorn.nilsson@mariestad.se

Mats Karlsson

MP

mats.a.karlsson@mariestad.se

VAKANT

V


Per-Olof Henningsson

V

per-olof.henningsson@mariestad.se


Arbetsutskott

Namn

Parti

E-postadress

Johan Abrahamsson, ordförande (kommunalråd)

M

johan.abrahamsson@mariestad.se

Anders Karlsson, förste vice
ordförande

C

anders.karlsson@mariestad.se

Ida Ekeroth, andre vice ordförande (oppositionsråd)

S

ida.ekeroth@mariestad.se

Henrik Karlsson

M

henrik.karlsson@mariestad.se

Janne Jansson

S

janne.jansson@mariestad.se


Sidan senast uppdaterad: 2019-10-09

Relaterad information

Kontakt

Eleonor Hultmark
Kommunsekreterare
Telefon: 0501-75 50 58
E-post: Eleonor Hultmark

Besöksadress

Stadshuset, Kyrkogatan 2, Mariestad