Mariestads kommun Till startsidan Mariestads kommun
Use Google to translate the web. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

DÖLJ MENY

Socialnämnd

Socialnämnden har till uppgift
-att fullgöra kommunens uppgifter inom socialtjänsten och som i lag sägs om socialnämnd
-att fullgöra kommunens uppgifter enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade
-att leda och ansvara för den kommunala hälso- och sjukvården inklusive hemsjukvården

Ledamöter och ersättare i socialnämnden samt arbetsutskott

Nedan listas samtliga i nämnden samt utskottet med e-postadress.

Ordinarie ledamöter

Parti

E-postadress

Erik Ekblom, ordförande

M

erik.ekblom@mariestad.se

Sebastian Clausson, vice ordförande

S

sebastian.clausson@mariestad.se

Richard Thorell

M

richard.thorell@mariestad.se

Urban Claesson

M

urban.claesson@mariestad.se

Fanny Carlsson

M

fanny.carlsson@mariestad.se

Margareta Alexandersson

KD

margareta.alexandersson@mariestad.se

Bengt-Olof Aronsson

L

bengt-olof.aronsson@mariestad.se

Ann-Christine Gustavsson

C

ann-christine.gustafsson@mariestad.se

Marianne Johansson

S

marianne.johansson@mariestad.se

Ola Bertilsson

S

ola.bertilsson@mariestad.se

Gun-Britt Alenljung

S

gun-britt.alenljung@mariestad.se

Sara Wallmon

V

sara.wallmon@mariestad.se

Riita Holmblad

SD

riitaa.holmblad@mariestad.se


Socialnämndens arbetsutskott

Parti

E-postadress

Erik Ekblom, ordförande

M

erik.ekblom@mariestad.se

Sebastian Clausson, vice ordförande

S

sebastian.clausson@mariestad.se

Margareta Alexandersson

KD

margareta.alexandersson@mariestad.se

Ann-Christine Gustavsson

C

ann-christine.gustafsson@mariestad.se

Marianne Johansson

S

marianne.johansson@mariestad.se

Ersättare socialnämndens arbetsutskott

Parti

E-postadress

Richard Thorell

M

richard.thorell@mariestad.se

Urban Claesson

M

urban.claesson@mariestad.se

Ola Bertilsson

S

ola.bertilsson@mariestad.se

Gun-Britt Alenljung

S

gun-britt.alenljung@mariestad.se

Amanda Henrysson

C

amanda.henrysson@mariestad.se

Sidan senast uppdaterad: 2019-01-17

Relaterad information

Kontakt

Helena Andersson
Nämndsekreterare
Telefon:0501-75 63 03
E-post: Helena Andersson