Utbildningsnämnd

Utbildningsnämndens ansvarsområde omfattar

  • förskole- och fritidshemsverksamhet,
  • skolbarnomsorg,
  • grundskola,
  • anpassad grundskola,
  • gymnasieskola,
  • anpassad gymnasieskola och
  • kost.

Utbildningsnämnden har 13 ordinarie ledamöter och 13 ersättare.

Utbildningsnämndens arbetsutskott har fem ordinarie ledamöter och fem ersättare.

Nämndens ordföranden

Ordförande
Anette Karlsson

Anette Karlsson

Vice ordförande
Sebastian Ekeroth Clausson


Kontaktuppgifter ledamöter

Här har vi samlat kontaktuppgifter till nämndens ledamöter.

Ordinarie ledamöter

Namn

Parti

E-postadress

Anette Karlsson, ordförande

M

anette.c.karlsson@mariestad.se

Sebastian Ekeroth Clausson, vice ordförande

S

sebastian.ekeroth-clausson@mariestad.se

Karin Bergström

M

karin.bergstrom@mariestad.se

Josephine Peltola

M

Josephine.peltola@mariestad.se

Ola Jonegård

M

ola.jonegard@mariestad.se

Liselotte Andersson

M

liselotte.andersson@mariestad.se

Johanna Svensson

M

johanna.svensson@mariestad.se

Amanda Henrysson

C

amanda henrysson@mariestad.se

Ninni Larssson

S

ninni.larsson@mariestad.se

Lillemor Ågren

S

lillemor.agren@mariestad.se

Arne Andersson

S

arne.andersson@mariestad.se

Anton Johnsson

S

anton.johnsson@mariestad.se

Pontus Ragnarsson

SD

pontus.ragnarsson@mariestad.se


Arbetsutskott

Namn

Parti

E-postadress

Anette Karlsson, ordförande

M

anette.c.karlsson@mariestad.se

Sebastian Ekeroth Clausson, vice ordförande

S

sebastian.ekeroth-clausson@mariestad.se

Karin Bergström

M

karin.bergstrom@mariestad.se

Johanna Svensson

M

johanna.svensson@mariestad.se

Arne Andersson

S

arne.andersson@mariestad.se