Det finns många ideella organisationer och kyrkor i Mariestad som på olika sätt är engagerade i att hjälpa nyanlända flyktingar.
Det finns ett stort behov av personer som kan tänka sig att vara God man, kontaktperson eller familjehem för barnen/ de unga. Det behövs för att stötta barnen under asylprocessen och att integreras i det svenska samhället. Vill du veta mer om hur du blir kontaktperson, familjehem eller hur du kan hjälpa till i övrigt, kan du läs mer på respektive sida.
God man innebär att du företräder barnet i förmyndares och vårdnadshavares ställe. Godmanskap för barnen är tänkt att vara tillfälligt under barnets första tid i Sverige. Om barnen får uppehållstillstånd eller lämnar Sverige upphör uppdraget.
Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet. Ring eller skriv till Servicecenter via vårt ärendehanteringssystem.
Öppet vardagar 07.30–16.30. Dag innan röd dag: 07.30–14.00.